Dopad výpadku našeptávače… ?

Jak se projevil jednodenní výpadek našeptávače v hledání

Dne 3.3. (pondělí) nám nedopatřením nefungoval našeptávač ve fulltextovém vyhledávání (přesnější doba výpadku byla přibližně od rána 0:00 do 20:00 večer – cca >80% celodenního trafficu). V diskuzi SEO nawebu běžel zároveň thread, který nás velmi zajímal, a který řešil jaký to bude mít dopad na návštěvnost webů.


fotka našeptávače 🙂

Kromě výpadku, který nás samozřejmě mrzí, na tom byla i jedna pozitivní věc, a to že jsme byli schopni porovnat strukturu dotazů zadávaných bez našeptávače vs. s našeptávačem, což bychom asi jinak nezjistili.

Výsledky

Porovnávali jsme počet unikátních dotazů zadaných v pondělí 3.3. proti předcházejícímu pondělku 25.2. a proti úterý 4.3.; výsledek je že v pondělí 3.3. byl cca 10% nárůst unikátních dotazů oproti ostatním dnům. V běžný den uživatelé zadají cca 3,2M unikátních dotazů a v to pondělí to bylo cca 3,5M unikátních dotazů.

Dále jsme sledovali účinnost cache vyhledávače, která je za běžných podmínek cca 60% a v onu dobu byla si 55% (tj. pokles účinnosti o cca 8%). Toto zjištění bylo pro nás docela uklidňující, protože kdyby účinnost poklesla výrazně, tak by to mohlo mít daleko horší důsledky pro výkon celého vyhledávače.

Nakonec nás samozřejmě zajímalo jaký vliv to mělo na sklik. Překvapení bylo že vůbec žádný (proklikovost, průměrná cena za proklik, atd. se vůbec nezměnily). Tedy pravděpodobně se mohly zobrazovat jinak seřazené inzeráty, nicméně podle globálních statistik byly zcela ekvivalentní těm zobrazovaným za normálních podmínek.

Můj závěr

Zdá se mi, že i když uživatelé používají našeptávač poměrně hodně, tak v něm stejně vybírají dotazy, které by jinak sami napsali.

Přesné číslo používání našeptávače jsem si nepamatoval z hlavy – zkusil jsem proto letmo spočítat počet dotazů z HP které použili našeptávač oproti počtu všech dotazů z HP (data za den) – vyšlo 43%. Oproti této hodnotě se mi 10% nárůst unikátních dotazů zdá nepřiměřený a říká že počet lidí, kteří by ve skutečnosti zadávali dotaz jinak než je v našeptávači zas není tak velký jak jsme si mysleli…

A teď otázka pro vás 🙂

Jaký výkyv (návštěvnost, výdělek, sklik…) jste pozorovali na svém webu vy?

Předem díky za vaše názory.

 • slave

  [1]Rozdil byl u webu, ktere se snazim optimalizovat i vzhledem k frazim, ze kterych chodi lidi z naseptavace. Oproti webum, ktere jsem na naseptavac nijak neresil, se navstevnost nezmenila. Mozna i trochu zlepsila. Nicmene muj nazor je ten, ze pro navstevnika je lepsi naseptavac. Snad jen zapracovat na tech frazich, ale jinak urcite jsem pro naseptavac!

 • [2]Jaké konkrétní zlepšení v rámci frázi byste ocenil nejvíce?

 • [3]Zdravim, mohu potvrdit ze dany den na me stranky optimalizovane na kw „Praha 3“ prichazeli navstevnici pres konkretnejsi fraze. Uz nejakou dobu fulltex seznamu vraci na dotazy Praha 1, Praha 2, Praha…(vlastne to vypada ze nebere v potaz cislice) temer totozne vysledky. Tento den se u me tedy navstevnost diky konkretnejsim dotazum zvysila priblizne o 20%

 • [4]Myslím, že nulový vliv na Sklik je v tuhle chvíli způsoben spíše tím, že Sklik neumí přidat adekvátní váhu relevanci klíčového slova vůči dotazu a i při konkrétním dotazu vybere z inzerátů ten, který je piřazen obecnému klíčovému slovu ve volné shodě (čili jej často přiřadí slovu, které by normálně vyskočilo z našeptávače). Nebýt tohoto nedostatku, s kterým se Sklik už dlouho potýká, zřejmě by to dopadlo taky jinak.

 • [5]a Petra vám to opět natřela 🙂 Já zaznamenal zvýšenou návštevnost z fulltextu na weby které neoptimalizuji na všeobecné fráze ale které mají traffic na unikátní dotazy, ale nebyl to nějak dramatický nárust, chtělo by to vypnout našeptávač tak na týden aby byl lepší vzorek 🙂

 • Jiří Bureš

  [6]A nebo udělat nějaké A/B testování.

 • [7]osobně jsem na mém webu žádný zřetelný rozdíl nezaznamenal…

 • Aty

  [8]Mozna by jste spis misto naseptavace mohli zacit resit celkove naprosto tragickou uroven vaseho fulltextu, kdy se kazdy druhy den uplne zmeni poradi stranek a rotuje v nekolika obmenach. Jeden den vraci fulltext relativne relevantni vysledky, druhy den zase prvnich nekolik desitek vysledku jsou napr. blogy z blog.cz. Proste vyhledavani uplne k nicemu. Takhle si pred googlem dlouhodobe postaveni neudrzite a vzhledem k soucasnemu stavu vaseho fulltextu z toho budu mit i radost.

 • [9]Stále nemohu přijít na to, jak našeptávač vypnout ve slovníku, který je s ním nepoužitelný a ukrutně pomalý. Může mi někdo napovědět?

 • [10]Díky našeptávači děláte z lidí hlupáky, protože je neučíte přemýšlet. Provozovatelé webů přichází o těch 10 % unikátních dotazů.

 • [11]Návštěvnost našeho webu 3.3. byla znatelně vyšší, ale to bylo způsobeno orkánem Emma. Výpadek našeptávače zřejmě žádný vliv na návštěvnost neměl.

 • [12]Návštěvnost mých klientů neustále ročně našeptávač nenašeptávač 😉

 • [13]Návštěvnost mých několika webů byla víceméně srovnatelná s „bežnými“ dny. Osobně si myslím, že poklesla pouze těm majitelům, kteří se pouze soustředí na někdy nepochopitelné fráze „vypadávající“ z našeptávače. Ten kdo dělá web pro lidi a né našeptávač by měl být v mezích statistické chyby.

 • [14]Hlupáci jsou ti co nadávají na našeptávač, nikoli ti, kteří ho používají. Úkolem vyhledavače není učet lidi přemýšlet, ale naopak usnadnit jim cestu. Na mých webech to s návštěvností nic neudělalo.

 • [15]výkyv výsledků byl jen minimální na jednom webu bylo přístupů více na druhém méně … osobně si myslím, že našeptávač může pomoci lidem, kteří na internetu nejsou často a mají problém s nalezením informací, můžeme si nalhávat co chceme ale je jich hodně ..:(

 • [16]Tak jsem se díval na naše projekty a dle GA zde žádný propad nebyl. Musím říct, že návštěvnost stále stoupá dle grafu, takže ani jednodenní propad od tohoto data jsme nezaznamenali. Je fajn, že se zde na blogu přizná Vaše chyba.

 • Martym

  [17]Zdravím, teď jsem zkoušel najít přes našeptavač správnou adresu na http://www.youtube.com (opravdu jsem nevěděl jak se to správně píše) ale nabízel mi jen různé překlepy nebo úplně jiné stránky. To samé se děje i u jiných, hodně hledaných adres pokud je zadávám s www. na začátku. Je to nějaký skrytý záměr, nebo se vloudila chybka? Jinak je našeptavač nepochybně praktická věc jak pro webmastery tak i pro uživatele.

 • [18]U mě ten den žádný rozdíl… Já mám spíš jiný dotaz a nevím, kde se zeptat. Když hledám nějaké slovo (např. vysavače), vyjedou výsledky. Proč je u některých nalezených adres popis složený z úryvků na stránce (části nadpisů, texty odkazů obsahující hledaný výraz) a u jiných adres je pod nadpisem souvislý text, většinou celý odstaveček? Nic z toho odstavce ale není v textu (zdrojáku) stránky.

 • [19]Pro Romana od Romana 🙂 Souvislý text je zde asi proto, že jsou stránky přidány v katalogu firem, ty se zde zobrazují mezi výsledky. Takže pokud je firma zapsána ve firmy.cz, mohou si zde zvolit jakýkoli svůj text. Proto není složený z úryvků ze stránek a proto zde nemusíte najít text, který by se měl vyskytovat na stránkách.

 • [20]Bez nenašeptávače byla na některých mojich webech návštěvnost menší. Jinak mě zajímá jaktože při hledání např. http://www.youtube.com našeptávač našeptává http://www.youtobe.com.

 • [21]Martym: dik za info, vypadá to že je to nějaký problém. Jinak do budoucna asi zkusíme vyřazovat překlepy, ale bude to chtít ještě vymyslet jak na to.

 • Honza

  [22]Zdravim, mam jeden konkretni dotaz a to na indexovani webu, je to tak 14 dni co jsem prisel na seznamu o všechny indexovane stranky, konkterne na domene urady-prace.cz. netusim zda jsem provedl neco spatneho, pokud ano jsem ochoten to okamzite napravit, ale nic spatneho jsem dle meho neudelal, proto prosim o info proc tato domena neni vubec na seznamu a tvari se jako vyrazena. Mozna je to normalni, ze domena najednou neni vubec k nalezeni a neni ani indexovana, proto prosim pokud někdo zazil podobny problem dejte echo. Dik za informace

 • [23]Možná že ty různé překlepy třeba jako s youtube byli způsobeny tím že našeptávač nefungoval a lidé zadávali mylné názvy. Místo mobilmania.cz bylo v našeptávači mobilmanie.cz ale teď už je vše vpořádku.

 • [24]K překlepům jen taková malá poznámka: Jde o to, zda bude dobře, pokud se vyřadí překlepy a nespisovná slova a fráze. Našeptávač přeci má ulehčit „méně znalým“ cestu k hledané informaci. To bychom potom třeba nenašli město jAnské lázně , protože ho drtivá většina uživatelů hledá s velkým Á . Jsou si toho vědomi i tvůrci stránek a proto používají i tento nesprávný název města. Omlouvám se , že jsem nenašel vhodnější příklad, ale snad jako náznak mé myšlenky by to mohlo stačit.

 • Radek

  [25]Omlouvám se, ale samozřejmě jsem myslel špatný název s dlouhým A ( a né velkým). Přeci jenom pokročilá doba. Omluva

 • [26]Mě se ten výpadek celkem vyplatil, větší návštěvnost, více zobrazení… Doufám, že těchto výpadků bude ještě mnohem víc 🙂

 • tradesman

  [27]Moje úvaha – myslím si, že je potřeba při tvrzení, že uživatelé vybírají v našeptávači fráze, které by v podstatě sami zadali, vzít také v úvahu jejich zvyklosti. Pokud jde o jednodenní výpadek, myslím si, že to v podstatě nic neukázalo, protože si sám zhruba pamatuji frázi, kterou jsem zadával do vyhledávávání včera, nebo kterou se dostávám ke svým oblíbeným stránkám, zdrojům atd. nejrychleji. Např. ze zvyklostí z eshopů je známo, že zákazníci nenakupují při první návštěvě, ale až při opakované návštěvě, mezi tím zkoumají trh atd. Minimálně ve vyhledávači sledují opakovaně výsledky podobných frází (z určité oblasti jejich zájmu). Samozřejmě je tu také podíl těch, kteří skutečně hledají něco nového, a jsou nuceni frázi momentálně vymyslet, určitě také ti co aktuální hledají články, informace apod. která mají svůj podíl na vyhledávání. Shrnuto, celkově bych přičítal našeptávači mnohem větší vliv, než ukázal tento výpadek.

 • [28]Chápu, že našeptávač mnoha lidem usnadní práci, ale napadlo vás někdy se podívat co vlastně nakukali linkfarmeři našeptávači za nesmysly? Jen tak namátkou třeba kw pujčky. Kdo to má optimalizovat na takový hovadiny? Stačí se podívat do výsledků, 10/10 výsledků linkfarmy s doménami složenými z kw. Přesná shoda kolem 900 lidí denně na druhou frázi v našeptávači. :p Buď budu dělat civilizovaný web nebo nesmyslnou linkfarmu, protože to nedokážete ošetřit.