Našeptavač: osm vylepšení

Našeptavač prošel v posledních týdnech důkladnou revizí. Oproti předchozí verzi obsahuje osm významnějších vylepšení a rozšíření.

Za zmínku stojí rovněž rozšíření databáze našeptávaných dotazů, kterou jsme provedli před několika týdny. Oproti předchozí verzi je pětinásobná. Nyní ale konkrétně k jednotlivým vylepšením.

 1. Jak se to správně píše? Raiffaissen? Reifaisen? Raifaizen?
  V našeptavači je implementována korekce chybně psaných dotazů. Pokud do něj vepisujete nekorektní tvar určitého slova, například s fonetickou chybou, je vám nabídnuta korektní varianta. Tento dotaz je oproti ostatním dotazům zvýrazněný. Kromě výše uvedených příkladů můžete vyzkoušet dotazy vhirpul, alianz, tv barandov.
 2. Boldování dotazů
  Pro zrychlení orientace v našeptávaných dotazech ztučňujeme části dotazů, které se liší od zadaného uživatelského dotazu.
 3. Levostranné našeptávání
  Předchozí verze našeptavače dokázala rozšiřovat dotaz pouze doplňováním dalších slov zprava od napsaného textu. Pro určitou množinu dotazů je ale přirozenější rozšiřovat slova doleva, proto se pro ně zobrazují ve spodní části našeptavače i levostranná rozšíření zadávaného dotazu. Vyzkoušejte zadat třeba slova bábovka, budějovice, chorvatsko.
 4. Korektní našeptávání navigačních dotazů
  Uživatelé často zadávají do vyhledávání doménová jména v nekorektních tvarech (např. idnes.cz, i dnes cz, i dnes.cz). Našeptavač se snaží tyto nekorektní formy detekovat, opravit a nabízet pouze korektní tvary.
 5. Zohlednění diakritiky
  Velká skupina uživatelů nezadává dotazy s diakritikou. Důvodů může být mnoho. Pro nás to ale znamená, že pokud uživatel při psaní dotazu nezadal žádné písmeno s diakritikou, tak při našeptávání nabízíme dotazy jak s, tak bez diakritiky. Pokud ale uživatel vepisuje dotaz s diakritikou, je při našeptávání zohledněna. Pro nalezení dotazu „přání“ zkuste zadat „pra“ a „přá“.
 6. Nenašeptáváme telefonní čísla
  Nechceme našeptávat dotazy, které mají osobní charakter. Pokud jste dříve zadali do našeptavače například 775, nabídly se vám vyhledávaná telefonní čísla. Uhodnete, o jaký druh telefonních čísel měli uživatelé největší zájem?
 7. Seskupování dotazů
  Pro lepší orientaci seskupujeme našeptávané dotazy podle prvních slov. Pro vyzkoušení třeba dotaz „če“.
 8. Našeptávání znaků +, -, &
  Není co dodat, vyzkoušejte dotazy „c&a“, „byt 3+1“, „t-mobile“.

Vylepšený našeptavač je dostupný na http://searchtest.seznam.cz/. Doufáme, že tyto změny povedou k zadávání širších, kvalitnějších a různorodějších dotazů.

Pokud máte nápady, jak ještě lépe vylepšit našeptavač, nebo pokud mátě nějaké připomínky k výše uvedeným změnám, napište je do diskuse pod článkem. I když výše popsané změny jej pomohly  značně vylepšit, práce na zlepšení nekončí.

 • [1]Dobrá práce, našeptávač se stává pomalu užitečným:) S těmi čísly… Jaké čísla lidi nejčastěji hledají?

 • [2]Popravdě moc ten našeptávač nechápu – dříve dával smysl, protože ukazoval na začátku ta nejhledanější slova. Ale neříkejte mi, že když zadám „pr“ že jako první bude slovo preciosa ?!?! (2181 lidí za měsíc podle skliku), ale třeba slovo práce (162 720 lidí měsíčně) není ani v první desítce.

 • [3][2] Bude se zřejmě jednat o chybu. Na dotaz „pr“ totiž všechny našeptávané dotazy pokračují písmenem „e“. Děkuji za upozornění.

 • [4]Díky za info, to jsem rád že je to chyba. tím „e“ to není, když koukám do kódu, tak tam máte u těhle slov relevancy 65535, tj. zjevně vám tam nefunguje výpočet relevance a přetekla nějaká hodnota, třeba „presbeton“ hledá 3× víc lidí a je až za preciosou a ty na dalších pořadích se stejným relevancy jsou třeba prima cool (větší relevancy než „prima“)

 • Yuhů

  [5]Petře, na tuhle hádanku asi není nikdo zvědavý. Proč nenapíšeš rovnou, jaká telefonní čísla lidé hledali?

 • milas

  [6]800

 • Adam

  [7]Bug? V Opeře 11.51 zadám první písmeno H, naskočí první nabídka našeptávače a když se následně pokusím napsat znak & (chci hledat H&M), vybere se mi „hammerite“. Opět chci napsat & a pouze se posunuju odspodu-nahoru v nabídce našeptávače se slovem „hammerite“. Tentýž postup v Google našeptávači funguje.

 • [8][7] To je určitě bug, díky za nahlášení, předal jsem to dále.

 • [9]Děkuji za výborná zlepšení. Například levostranné našeptávání jsem docela dlouho postrádala, ale nenapadlo mě, žel, na to na sblogu upozornit.

 • Lydie

  [10]Nevím jak ostatní, ale vyhledávat začínám napsáním obecnějšího dotazu. Když výsledek nevyhovuje, pouze připíšu mezeru a kouknu na nabídku našeptávače. V tomto okamžiku by se levostranné vyhledávání mohlo také uplatnit.

 • [11]Tak jaká telefonní čísla by asi hledali? Online sex linky.

 • [12]Dobrá práce, díky. Myslím, že to každému hodně napoví…