Odpovídač praktických dotazů (1)

V produkčním hledání je nasazena nová komponenta, která dokáže odpovídat na vybranou množinu praktických dotazů. Stručná odpověď na dotaz je zobrazena přímo na stránce s výsledky vyhledávání. Pro snadné rozpoznání je odpověď uvozena ikonou žárovky.

V současné době jsme vytvořili podporu pro 8 oblastí, které uživatelé často dotazují a po vyhledavači požadují rychlou, stručnou a přesnou odpověď. Jedná se o tyto oblasti:

Počet uvedených oblastí není konečný a hodláme jej v brzké době rozšiřovat. Pokud máte tip na oblast, která může být pro uživatele zajímavá, vepište ji do diskuse pod článkem. Pokud to bude možné, vytvoříme pro ni podporu.

Z technologického hlediska je odpovídač praktických dotazů vybudován nad relační databází. Data každé oblasti jsou reprezentovány jednou relační tabulkou. Například tabulka pro telefonní předčíslí států obsahuje 5 atributů – název státu česky, název státu anglicky, název kontinentu česky, předvolba státu. Každá tabulka má definovanou vyhledávací strategii, ve které jsou určeny sloupce pro vyhledávání, sloupce pro výpis odpovědi uživateli, věta, která se navrací uživateli včetně formátování.

Rozšířit odpovídač o další oblast znamená vytvořit další tabulku, naplnit jí daty a nadefinovat vyhledávací strategii. Poměr vynaložené práce na realizaci komponenty odpovídače a přidané hodnoty pro uživatele, kterou tímto získá, je hodně příznivá.

Definici vyhledávací strategie stěžuje množství možných způsobů zápisu dotazu. Například dotaz „mezinárodní předvolba Velká Británie“ může uživatel zapsat také jako „mezinárodní předvolba Velké Británie“ (změna pádu) nebo „předčíslí Anglie“. Obdobně, dotaz „předvolba +44“ může být zapsán například jako „telefonní předvolba 0044“. Při realizaci odpovídače jsme vytvořili podporu pro většinu možných forem dotazů.

Při odpovídání se snažíme uživateli dodat stručnou a přesnou odpověď. Odpověď vydáme pouze tehdy, když jsme si jisti, že jsme úplně pochopili dotaz zadaný uživatelem. V technologické řeči to znamená, že se nám podaří v konkrétní relační tabulce identifikovat na základě dotazu daný záznam (nebo záznamy) a daný atribut. Vymezené buňky jsou poté odpovědí na uživatelský dotaz. Mohou nastat situace, kdy pro jeden dotaz navrátíme více než jednu odpověď; to nastává zejména v případě dotazování se na PSČ.

Pokud narazíte na fráze, na které nyní nereagujeme a měli bychom, dejte nám vědět v diskusi ke článku. Pokud to bude možné, tak odpovídač o danou frázi rozšíříme.

 • [1]Dobrá vychytávka, co třeba chemické značky prvků?

 • [2]Matematické vzorce 🙂

 • freez

  [3]No dobrý, ale hned u té rýže a její kalorické hodnoty je chyba jako blázen, energetické hodnoty potravin a rýže obzvlášť se udávají v nevařeném stavu a tam má rýže podle druhu 1200-1300 kJ, to co tam máte vy je hodnota již uvařené rýže a ještě záleží podle druhu. Myslím že tady by bylo vhodné uvádět jednak správnou hodnotu a to vždy za syrova no a nebo poznámku že je to již 100g uvařené rýže,bude to ale pro lidi dost matoucí.

 • Martin

  [4]U googlu velmi často využívám převodu měn … něco vidím za $66 a do googlu zadám: 66 USD to CZK a hned vím, kolik korun to je …

 • Lukáš

  [5][4] na seznamu zadej „66 USD na CZK“ a máš to stejné, dokonce dle ČNB

 • [6][4] Na Seznamu stačí pro přepočet do korun zadat jen tři znaky: 66$ (a ani se to nemusí odentrovávat, zobrazí se to rovnou v našeptávači). Zrovna tohle je oproti Googlu těžká pohoda.

 • Honza

  [7][6] aha takže Seznam je taková lepší kalkulačka, konečně vím k čemu je 🙂

 • [8]Jen tvořte pánové a dámy.

 • heptau

  [9]Napada me to rozsirit vyhledavani o IC a DIC.

 • [10]Název obce či města bez zadání PSČ by taky mohl fungovat a plivat údaje. Chce to zobrazit i kraj, nejen okres a PSČ. V případě shody názvů na víc řádků. Např. Brumov je také část města Brumov-Bylnice, což zatím není zohledněno. Tedy nejenom okr. Brno-venkov, ale i okres Zlín. Často taky hledám počty obyvatel obcí.

 • Jirka

  [11]Navrhuji glykemicky index potravin. A z uplne jineho soudku, protože nemate nikde pristupny email. V nové verzi MAP mam stale jako vysledek dotazu bilou obrazovku a nekde v boku ctverec mapy. Nekdy je tech ctvercu vic, ale hledane misto je vzdy v bile oblasti. Uz jsem to vzdal a chodim na Google. Známí mají stejný problém. Tož radím všem, kdo se na mne obracejí, Google. A není jich málo. Testování se vám nějak nepovedlo.

 • lukas

  [12]ecka jsou super !

 • [13]TO Jirka: Moc by nám pomohlo, kdyby jste zmínil i dotaz, který Vám způsobují popisované problémy s mapami. Děkujeme

 • [14]Ahoj, nevíte někdo proč Seznam nezobrazuje na klíčová slova „dřevěné hračky“ eshop http://www.hracky-ijacek.cz po 14 dnech? Přestože jsem robotovi posílal alespoň 5x odkaz? Na googlu už je to dávno. Shop je na tyto slova optimalizovaný a nezobrazuje se ani na 20. straně, nechápu.

 • [15]A nebere to jako spam? 🙂

 • [16]Myslím, že povedená věcička.

 • [17]Hodně používám ty PSČ, než to hledat na webech myslím, že je to takhle ušetření času.

 • [18]tak to rozhodne