Osnovy: vybrané odkazy dovnitř dokumentu

Výsledky hledání jsme obohatili o nový interaktivní prvek, kterému říkáme osnova. Je to výběr pojmenovaných odkazů dovnitř stránky, který dokážeme sestavit, pokud je její obsah členěn určitým způsobem. Osnova se zobrazuje mezi titulkem a popiskem výsledku hledání.

Osnova informuje uživatele o rozdělení stránky do různých tematických nebo logických částí a umožňuje mu kliknutím na odkaz přejít přímo na zvolené místo ve stránce. Příklad ukazuje výsledky s osnovami pro dotaz [freddie mercury site:wikipedia.org]:

Co je nového

Řádek s odkazy dovnitř dokumentu, který se typicky objevuje u výsledků z Wikipedie, je dobře znám z konkurenčních vyhledávačů. Osnovy ve vyhledávání Seznam.cz mají oproti přístupům jiných tyto pozoruhodné vlastnosti:

 • osnova může být zobrazena u jakékoliv stránky, která má vhodně definovanou strukturu, bez ohledu na doménu nebo typ webu
 • odkazy do dokumentu jsou vybírány v souvislosti s dotazem a nemusejí směřovat jen na prvních několik oddílů textu
 • osnovy sestavujeme nezávisle na jazyce dokumentu či dotazu

Osnovy jsou podporovány nejen u článků z encyklopedií a zdrojů editovaných prostřednictvím různých wiki systémů. Lze je pozorovat i pro e-shopy, dokumentace programovacích jazyků, informační portály nebo stránky s vlastní strukturou rozvržení.

Co s tím

Základem pro to, aby se u vyhledaného dokumentu mohla zobrazit osnova, je použití vnitřních odkazů pomocí kotev neboli záložek ve zdrojovém HTML kódu stránky. Odkazované oddíly textu musejí mít svůj rozumný nadpis a musí jich být dostatečně mnoho. Pro vytvoření samotné osnovy pak platí ještě několik dalších, utajených podmínek.

Pokud budete chtít své stránky opatřit osnovami, nebojte se inspirovat z výše uvedených příkladů a věc s trochou trpělivosti vyzkoušejte. Zobrazování osnov ve výsledcích hledání ale nelze nijak zaručit.

Pokud budete chtít osnovy ze svých stránek odstranit nebo pokud narazíte na osnovy, které jsou nepřiměřené, nefunkční nebo zavádějící, dejte nám prosím vědět.

Děkujeme za odezvu, dotazy a připomínky!

 • Pěkné, jsem zvědav, jak se to ujme a jestli se vyskytnou nějaké problémy. Už mám web, na kterém vyzkouším.

 • Bezva, děkujeme Otakare za pěkný článek. Pokud tedy shrnu sdělení pro webmastera, tak říká:

  – Používej pro mezititulky v textu unikátní ID.

  – Piš mezititulky rozumně dlouhé. (Nejdelší kotvu vidím na SERP o 21 znacích, tak rozumný limit řekněme např. 25 znaků?)

  – Počet kotev je od 3 do 5, ale to milý webmastere neřeš.

  Souhlasí?

  PS.: kdopak z přítomných si všiml duplicity hesel http://cs.wikipedia.org/wiki/Freddie_Mercury a http://cs.wikipedia.org/wiki/Fredie_Mercury ?

  :o)

  • petrox

   Souhlasí.
   Pokud bude text kotvy příliš dlouhý, tak ho hledání zařízne. Minimální počet odkazů, který se snažíme zobrazit jsou 3 kotvy. A max 10. Ale jak píšete, není třeba to z pohledu webmastera řešit, kotvy se vybírají do osnovy v závislosti na hledaném dotazu.

   Ad duplicita. Při hledání s operátorem site: není search tak přísný na duplicity a přesměrování. Heslo „Fredie“ je směřované na správnou verzi „Freddie“.

 • Pokusně jsem to nasadil na jeden webík. Jsem zvědav jak to budou implementovat tvůrci MFA.

 • Fajn věc, určitě využívám. Jen se chci zeptat, chci to nasadit a potřebuji vědět, jestli stačí kotvy dodělat k nadpisům a už nemusím vytvářet odkazy na ty kotvy (seznam kotev,), nebo je to podmíněné i existencí toho obsahu se seznamem kotev.

  Díky

 • Nejsem si úplně jist přínosem pro eshop. V případě heureky s skokem do půlky stránky na parametr vyhledávání může být uživatel zmaten a spíš odejít. Jsou nějaké výsledky opuštění stránky po využití osnovy?

 • Jak jsem napsal, ale asi nezdůraznil, základní podmínkou vytvoření osnovy je použití odkazů na kotvy uvnitř samotné stránky.

 • Dobrý den,

  toto téma je zajímavé i z hlediska přístupnosti, viz http://poslepu.blogspot.cz/2012/09/osnovy-fulltextoveho-vyhledavani.html

  Podobná technika (vyznačení částí stránek a odkazy na ně pomocí kotev) se používá i pro nevidomé uživatele či uživatele, kteří používají pouze klávesnici k rychlému přesunu například na menu, zápatí stránky, vyhledávání, atp.

  Nerad bych, aby kvůli Osnovám lidé přestali tyto odkazy na stránky dávat, protože budou mít obavu z toho, že se jim v Osnovách zobrazí něco, co nechtějí.

  Máte, prosím, toto ošetřeno některou z dalších utajených podmínek, respektive tím, že se kotvy vybírají do osnovy v závislosti na hledaném dotazu?

  Děkuji za odpověď.

  • Děkuji za důležitý komentář. Líbí se mi také Váš článek http://poslepu.blogspot.cz/2010/01/jak-pristupne-strukturovat-web-pomoci.html, kde se o přístupnosti, kotvách a nadpisech lze dočíst více.
   Odpověď na Vaši otázku je, že se snažíme odkazy na sekce, které jsou zamýšleny pro nevidomé nebo vedou na navigační prvky stránek, do osnov nezahrnovat. Například weby portal.mpsv.cz nebo opencard.praha.eu tyto navigace mají, ale v osnovách se nezobrazují. No a wikipedia.org obsahuje jak navigační, tak obsahové nadpisy, ovšem do osnov se dostanou jen ty obsahové.