Cestičky z drobečků aneb jak nezabloudit na webu

Mnohé weby obsahují mnoho stránek. Někdy tolik, že je vhodné je uspořádat do oddělených skupin, skupiny rozčlenit do podskupin, a tak dále. U každé stránky je potom možné uvést formou tzv. drobečkové navigace, do kterých skupin a podskupin v hierarchii webu patří. Drobečky se nyní mohou zobrazit místo URL adres i ve výsledcích hledání Seznam.cz.

Nahrazení fyzické adresy stránky smysluplnou cestou z drobečků, které odkazují na významově nadřazené stránky, přináší řadu výhod. Uživatel má možnost kliknout nejen na výsledek hledání, může se podívat i na obecnější stránky z daného webu. Zároveň získá lepší představu o struktuře nalezené domény, protože vidí nejen „stromy“, ale i kousek „lesa“. Stejně jako v pohádce o perníkové chaloupce, jež byla ostatně inspirací i pro pojmenování drobečkové navigace právě tímto termínem.

Webmasterům přinášejí drobečky další šanci, jak jim svěřený web rozjasnit a zpřístupnit informace z něj už ve výsledcích hledání. Zobrazení drobečkové navigace je užitečné i pro vyhledávač, protože z uživatelské odezvy lze odvodit data o přesnosti nalezených výsledků.

Vyhledávání Seznam.cz začíná podporovat drobečky u těch stránek, které je označují mikrodaty – zvláštními atributy ve zdrojovém kódu stránky, které HTML elementům a jejich obsahu dodávají požadovaný význam. Přitom nezáleží na konkrétní podobě HTML elementu nebo struktury, která drobečky implementuje. Podporu drobečků bez mikrodatových značek budeme zavádět postupně.

Pro ilustraci, stránka cestovani.cz/zeme/francie/, která je prvním výsledkem v příkladu výše, má vlastní drobečky definovány mikrodaty podle data-vocabulary.org. Pro zpracování drobečků vyhledávačem je klíčová přítomnost červeně zvýrazněného kódu:

<div itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb">
 <a href="/" itemprop="url">
  <span itemprop="title">Cestování.cz</span>
 </a>
</div>
<div itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb">
 <a href="/zajezdy/" itemprop="url">
  <span itemprop="title">Zájezdy</span>
 </a>
</div>
<div itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Breadcrumb">
 <span itemprop="title">Francie</span>
</div>

Počáteční doménové jméno a koncový odkaz na stránku samotnou si pro zobrazení drobečků ve výsledcích hledání doplní Seznam.cz sám. Pokud by drobečková navigace na stránce neobsahovala itemprop="title" pro sebe samu, ve výsledcích se objeví drobečková cesta s trojtečkou na konci. Jinak trojtečka drobečky zkracuje:

Drobečky stránky firmy.cz/Obchody-a-obchudky/Knihy-a-tiskoviny/Knihkupectvi jsou označeny mikrodaty podle schema.org. Jejich definice vypadá takto:

<body itemscope itemtype="http://schema.org/WebPage">
 ...
 <div itemprop="breadcrumb">
  <a href="/">Firmy.cz</a> &gt;
  <a href="/Obchody-a-obchudky">Obchody a obchůdky</a> &gt;
  <a href="/Obchody-a-obchudky/Knihy-a-tiskoviny">
               Prodej knih a tiskovin</a> &gt;
  Knihkupectví
 </div>
 ...
</body>

Dalšími příkladnými weby, co se drobečků týče, mohou být recepty.eu nebo hory.cz, případně orbion.cz, bookfan.eu, fotozbozi.cz … anebo i ten váš web, mikrodatový!

Díky za odezvu, připomínky a podněty.

Douška: URL adresy stránek máme rádi pořád. Ve výsledcích hledání je nově necháváme vyniknout tím, že jsou proklikávací a nepřekáží jim počáteční www.

 • 30.4.2013 jsem článek doplnil o příklad zdrojového kódu podle schema.org a odlišil příklad podle data-vocabulary.org. Některé komentáře v diskuzi vycházejí z dřívější verze článku, kdy podpora schema.org nebyla zřetelná.

 • Nerozumím, proč jste nepoužili Breadcrumb z http://schema.org/WebPage ?

  O http://data-vocabulary.org/ jsem nikdy předtím neslyšel a z jejich homepage mi přijde, že je to zastaralé.

  • Seznam.cz podporuje mikrodata jak podle data-vocabulary.org, tak podle schema.org. V příkladu z cestovani.cz jsme uvedli data-vocabulary.org, protože ho používá uvedená stránka. Drobečky podle schema.org jsou k vidění např. na firmy.cz nebo bookfan.eu.

   • Ok, aspoň že tak. Byť si myslím, že když v oznamovacím článku
    – uvedete příklad v zastaralém formátu (navíc zbytečně ukecaném)
    – nový formát vůbec nezmíníte
    – neodkážete do své dokumentace podpory mikrodat
    tak si děláte víc škody než užitku.

    • A mimo jiné proto je pod článkem místo k diskuzi. Seznam.cz nepřikazuje, jak má web vypadat, pracuje s tím, jaký web je. Podle našeho vzorku mikrodat používá data-vocabulary.org asi šestkrát více webů než schema.org. Odkazujeme na kvalitní dokumentaci konkurence, kde je vše přehledně vysvětleno a na schema.org je upoutávka hned pod nadpisem stránky.

     • Ok, byť si stejně myslím, že informace o schema.org nepatří do diskuze pod blogpostem, ale do oficiální dokumentace vašeho fulltextu.

 • Škoda, že Seznamu nestačí k vyznačení breadcrumbs jen seznam (elemnt UL nebo jiný) s ID=“breadcrumbs“ jako Googleu. Takhle se musí zbytečně popisovat další elementy.
  Souhlas s Michalem, tohle je šlápnutí vedle 🙁

  • Podpoře drobečků bez mikrodat, i bez „breadcrumbs“ apod., se věnujeme a budeme ji realizovat postupně, jak píšu výše.

   • Díky za odpověď. Pak tedy počkám na postupnou realizaci 🙂

 • Pokud je to zastaralé, je to zde nasazeno správně. 😛

 • Bezva, je tak dál!

 • Výborně. Plánujete podporu i dalších schémat z schema.org?

  • Podporu mikrodat a mikroformátů máme připravenou na úrovni zpracování dokumentů. Jak tyto informace budeme zobrazovat ve výsledcích hledání, je ještě na dalším uvážení. Také nás zajímá, jak se uchytí mikrodatové drobečkové navigace a zda to pomůže většímu rozšíření mikroznaček po českém webu.

 • Je nesmysl nasazovat takový formát. Vím, je to norma, ale nevalidní a nepřehledná. Bohatě stačí na internetu posbírat drobečky z fůry webu a robotovi nařídit, jaké odkazy má sbírat.

  • Jak již jsem upozornil, na podpoře drobečků bez mikrodat pracujeme.

 • V článku je jako příklad uváden server hory.cz. Podle mě mají zrovna oni drobečkovou navigaci špatně, poslední (tj. aktuální) položka drobečkové navigace, se obvykle nedělá klikací.

  • Jestli poslední položka odkazuje na stránku samotnou, nebo ne, nám nijak nevadí, je to věcí autora webu. Je ale mnohem více případů, kdy poslední titulek v drobečcích není označen mikrodaty, takže ho mikrodatový parser „nevidí“ a do výsledků hledání se potom dostanou drobečky s trojtečkou na konci. Webmasteři mají tedy možnost trojtečky na konci ovlivnit právě doplněním/odstraněním mikrodat pro stránku samotnou.

 • pěkné, potěšilo. Jen tak dál. 🙂

 • Buď budeme Seznamu vyčítat, jak měl napsat článek ještě líp, nebo pochválíme rozšíření podpory mikroformátů. Já jsem pro druhou variantu a těším se na další kroky tímto směrem.

 • Radim

  Dobrý nápad, ale zabrousím trochu jinam. Pořád si říkám jak je možné že seznam dává tolik důraz na klíčová slova v URL. Krásným příkladem jsou výsledky na „poplastované pletivo“. Pokud nemáte v URL „poplastovane-pletivo“ tak si neškrtnete, přitom jsou dobré weby výrobců popl. pletiv, ale na toto klič. spojení se nezobrazují, protože nemají v URL tyto slova.

 • Super zprava. Zrovna nedavno jsem si rikal ze by se mi neco podobneho hodilo – tvorim multilanguage web s anglickymi url takze ten prepis se mi zrovna sikne.
  Jinak u tech anglickych url se krasne dal poznat vliv kw v url adrese, pres zimu jsem mel ze seznamu navstevnost na slozene kw jejichz cast byl jen v url adrese (anglicke).

 • Další zajímavá věc, dobrý článek.

 • Tom

  Omlouvám se, že přispívám zde, ale komentáře k vyhledávání v cizím jazyce byly zavřeny.
  Výsledky v cizím jazyce je největší chyba, co seznam za poslední období udělal.
  Dejte si hledat plavky a jako první výsledek vyskočí slovenský eshop: http://search.seznam.cz/?q=plavky&aq=-1&oq=pla&sourceid=szn-HP&thru=

  Jestli půjde seznam touto cestou dál, budou lidé opravdu hledat jinde. Stačilo by defaultně zapnout české vyhledávání. Kdo chce i zahraniční výsledky, si to mile rád přepne.

  Děkuji

 • Díky za info. Přidáno na web a čekám, jak rychle se projeví změna.

 • Nechápu to neustálé strefování do Seznamu. Dobré rozšíření. Dobrý článek. Díky za info. Těším se, až se to obejde i bez mikrodat, ale postupnou realizaci chápu.

 • Tomáš

  Fajn. Tak ještě udělejte pořádný vyhledávání!

 • Nedělali jste nedávno zase nějaké povedené změny v algoritmu ? 😀 Některé z mých webů mi ve výsledcích vyhledávání lítali jak kdyby byla na tripu 😀

  • Popravdě mi také pár webů létalo nahoru – dolu. Teď už se to ustálilo a pozice jsou neměnné (u mne)

  • Mě to sestřelilo asi 40% všech webů 😀

 • vyhledávání vypadá rozhodně lépe, ale hezčí by bylo s relevantními výsledky 🙂

  • A co bys ještě nechtěl? 🙂

 • Není na škodu v rámci webové prezentace používat tzv. drobečkovou navigaci. Zejména, pokud je webová prezentace tvořena více úrovněmi. Oč jde? V úvodu každé stránky se při aplikování této tzv. drobečkové navigace uvádí, do jaké úrovně webové prezentace se potenciální zákazník ponořil. Tedy například „Tomáš Pevný – nábytkový truhlář / Nabídka výrobků / Výrobky do jídelny / Jídelní stoly / Stůl pro čtyři osoby“.